Банани, кафе, ананас, лотос, коприва и коноп – това, което звучи като съставките в екзотичния списък за пазаруване, всъщност са всички природни ресурси, които могат да бъдат превърнати в устойчив текстил. „Как“ ще бъде обяснено по-долу; „защо“ трябва да е очевидно: С оглед на намаляването на ресурсите, особено на естествени влакна като памук и въздействието върху околната среда на петролни влакна като акрил, полиестер, найлон и еластан, е време за текстилната индустрия да потърсят устойчиви алтернативи и да се покаже, че производството на текстил и облекло не трябва да замърсява околната среда. Напротив. В тази статия ще разкажем за шест интересни алтернативи.
1. Конопени влакна
Едно от най-гъвкавите естествени влакна може да бъде получено от коноп – конопени влакна , които са антибактериални, трайни и еластични и работят като естествена климатична система. Конопът е бързорастящо растение, което консумира много малко вода и не се нуждае от хербициди, пестициди, синтетични торове или ГМО семена. „Какво да не му харесаш?“ може би ще се запитате, а защо това супер растение още не е станало стандарт в текстилната индустрия.
Причината е връзката на растението Cannabis Sativa с лекарства за умора. Отглеждането на коноп е силно затруднено, особено в западния свят. В Китай, индустриалната употреба на растението канабис никога не е била забранена и по този начин Китай понастоящем представлява над 50 процента от световното производство на коноп, и притежава повече от половината от над 600 международни патента за конопени влакна и производство на текстил.
2. Копривени влакна
Обикновената коприва, Urtica dioica , е широко използвано растение, което е лесно за отглеждане. За производството на влакна, копривата се събира през лятото и стъблата се изсушават добре. Това премахва жилото. След изсушаване дръжките се чупят, за да се отделят дървесните части. След това растението се пробива, за да се отделят влакната и да се отстранят прикрепванията на листата. След това влакната се въртят мокри и след това се сушат. Усукването им увеличава устойчивостта на скъсване.
Подобно на конопените влакна, влакната от коприва са гъвкави, поддържат дрехите топло през зимата и хладни през лятото. Копривата също може да се отглежда с много по-малко вода и пестициди от памука. Благодарение на новите техники на предене и хибридните растителни видове се получават растения от коприва със супер високо съдържание на фибри, които са здрави и гъвкави и имат добра дължина на предене. За разлика от конопа, няма законов проблем с отглеждането на коприва, което е направило растението жизнеспособен и законен продукт на пазара.
3. Кафе
Когато изпием сутрешното си кафе просто изхвърляме смляно кафе от кафеварката или машината. Но това е важна суровина, която може да се използва за направата на смлени влакна от кафе . Технологията на тайванската текстилна компания Singtex комбинира постпатентованото обработено смляно кафе с полимер, за да създаде основни партиди, преди да го преде в прежда. Получената прежда от кафе е многофункционална и може да се използва в различни продукти, от дрехи за открито и спортно облекло до битови предмети, използвани всеки ден.
Тъкани, направени от смлените влакна от кафе имат отлични природни качества против миризма, защитата от UV лъчи и бързото време на сушене. Утайката от кафе, използвана за създаването на преждата, се взима и рециклира от някои от най-големите производители на кафе в света, като Starbucks. По този начин компанията дава втори живот на утайката от кафе, която иначе би попаднала в кошчето. Както видяхме, смлените влакна от кафе имат много предимства. Сега предизвикателството остава в приемането на влакното в световен мащаб и гарантирането, че повече марки за облекла ще го включват в своите колекции вместо конвенционални тъкани.
4. Ананасова тъкан Piñatex
Въпреки че идеята може да звучи невероятно, има веган алтернатива на кожата, която е направена от ананасови листа. Базираната в Лондон Ananas Anam е разработила естествен и нетъканен текстил от ананасови листа, известен като Piñatex, който е забележително подобен на кожата. Ананасовата революционна тъкан е направена от влакна от ананасови листа, страничен продукт от реколтата от ананас във Филипините. По време на процес, наречен декортикация, влакната се извличат от листата. След това влакната преминават през промишлен процес, за да се превърнат в нетъканен текстил, който е основата на Piñatex. Страничен продукт, получен от производствения процес, е биомасата, която се превръща в органичен тор или биогаз и се използва от земеделието, като по този начин затваря цикъла на производство на материала.
Piñatex е резултат от дългогодишен труд в търсене на алтернатива на кожата; нов вид естествена тъкан, която е 100 процента веган и устойчива. Това е здрав, дишащ, мек и гъвкав материал, който може лесно да се отпечатва, зашива и изрязва, което го прави подходящ за редица модни продукти.
5. Бананови влакна
Банановите влакна са едни от най-силните естествени влакна в света. Те са добити от стъблото на банановото дърво и са много издръжливи и биоразградими. Влакното се състои от дебелостенни клетъчни тъкани, свързани помежду си от естествени венци главно от целулоза, хемицелулоза и лигнин. Банановите влакна са подобни на естествените бамбукови влакна, и се смята, че нтяхната способност за въртене, финост и якост на опън са по-добри. Банановите влакна могат да се използват за изработване на редица различни текстилни изделия с различно тегло и дебелина, въз основа на това от коя част от банановия ствол е извлечено влакното.
Подобно на кафените смлени влакна и листата на ананаса, материалният цикъл е затворен, когато се произвеждат бананови влакна, тъй като те са направени от отпадъчни продукти: рециклирани стъбла на банани, които фермерите биха изхвърлили в противен случай. Банановите влакна могат да се използват за направата на въжета, постелки, тъкани, както и ръчно изработени хартии. Някои компании за добив на бананови влакна изработват от тях вега портфейли, портмонета, мъниста и хартия. Извличането на банановите влакна от стъблата на бананите обаче не е лесен и прост процес. Банановата прежда или плат се прави чрез кипене на ленти от обвивката в алкален разтвор, за да се омекотят и отделят. След като това стане, влакната се съединяват, за да се създадат дълги нишки, които след това се въртят мокри, за да се предотврати скъсването им.
6. Лотосови влакна
Използването на лотосови тъкани в текстилната индустрия може да звучи екзотично за западните уши, но в страни като Тайланд и Мианмар например лотосовите влакна се използват за специални облекла от векове. Не е изненадващо, тъй като се произвежда луксозна тъкан, която се усеща като смес от коприна и недообработено бельо, която също е устойчива на петна, има леко тегло, мека, копринена и изключително дишаща. „Как да не ти хареса?“ може да се запиташ отново. В този случай сложният и продължителен производствен процес е най-голямото препятствие при използването на лотосови стъбла.
След събиране на стъблата на лотоса, те се отрязват в края, за да се извлекат дългите тънки влакна. Това трябва да се направи в рамките на три дни след прибиране на реколтата, за да се постигнат оптимални резултати. Така получените влакна се измиват и окачват да изсъхнат, преди да се изтъкат ръчно на традиционните станове. Качеството на лотосовата тъкан е много високо. Остава да разберем до колко световната текстилна индустрия е готова на мащабно производство с всяко от шестте устойчиви влакна – коноп, коприва, кафе, ананаси, банан и лотос. По-конкретно конопът, копривата и